Porady eksperckie

Rozwiedzeni frankowicze a unieważnienie kredytu

Rozwód już nie będzie jakąkolwiek przeszkodą do unieważnienia nieuczciwej umowy frankowej.

Sąd Najwyższy w dniu  19 października 2023 r. wydał  uchwałę III CZP 12/23, która wprowadza nowe zasady ułatwiające kredytobiorcom po rozwodzie dochodzenie w sądach nieważności umów frankowych. Stanowi ona, że w sprawach dotyczących ustalenia nieważności umów kredytowych nie zachodzi konieczność występowania po stronie powodowej wszystkich kredytobiorców. Tym samym jeden z byłych małżonków może – bez udziału w postępowaniu drugiego – pozwać bank za kredyt we frankach i skutecznie dochodzić w sądzie stwierdzenia nieważności umowy.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 26 października 2023 roku wydanej w sprawie III CZP 156/22 nie tylko potwierdził poprzednią uchwałę nr III CZP 12/23, ale również rozszerzył spektrum spraw, w których nie zachodzi współuczestnictwo konieczne o powództwa o zapłatę. Wynika z niego, że po rozwodzie każdy z byłych małżonków może samodzielnie unieważnić nieuczciwy kredyt we frankach.

Sądy powszechne nie mogą już oddalać roszczeń frankowych, gdy tylko jeden z rozwiedzionych małżonków jest zainteresowany prowadzeniem procesu.

Brak uczestnictwa w procesie o kredyt frankowy jednego z byłych współmałżonków nie zablokuje już możliwości uwolnienia się od toksycznego kredytu we frankach. Uchwały Sądu Najwyższego w sprawach III CZP 12/23 oraz  III CZP 156/22, mogą otworzyć nowe możliwości dla byłych małżonków oraz innych kredytobiorców, którzy nie są w stanie osiągnąć porozumienia co do kierowania wspólnego pozwu. Wystarczy, że jeden z kredytobiorców złoży pozew w sprawie unieważnienia umowy, co może stanowić znaczącą zmianę w dotychczasowej praktyce.

Tym samym Sąd Najwyższy otworzył drogę do unieważnienia umowy kredytowej frankowiczom, którzy są w konflikcie ze współkredytobiorcami m.in. rozwiedzionym małżeństwom.

Chcesz odzyskać swoje należności od banku? Zapraszamy do kontaktu! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy wygrać sprawę z bankiem! Napisz do nas: biuro@kancelaria-ethica.pl