Prawdopodobnie pierwszy w Polsce prawomocny wyrok dotyczący roszczeń konsumenta, opartych wyłącznie o aneks mini % Getin Noble Banku.
Niektóre wygrane cieszą bardziej niż inne – i tak jest w tej sprawie. Dlaczego ? – bo walka trwała 5 lat (!!!) – bo wyrok sądu I instancji był niekorzystny i wreszcie – bo to sprawa BEZprecedensowa.
Roszczenia dotyczyły Aneksu Mini %, który w latach 2009-2010 był pod różnymi postaciami oferowany przez Getin Noble Bank – miał także inne nazwy: „Rata Pół w Dół”, „Max Rata”, „Max Rata średni NBP” i tysiąc innych wariacji na temat. Wspólną cechą było to, że był oferowany każdemu klientowi (nasz klient miał np. kredyt złotowy), bez względu na to, czy był mu faktycznie potrzebny czy też nie.
Aneks wprowadzał 24 miesięczny okres odroczenia płatności części rat, odsetkowych przy jednoczesnym podwyższeniu marży o 2, 25 %. Doradcy sprzedawali go jako: „oddech finansowy”, którego koszty nie będą odczuwalne w przyszłości. Efekt był odwrotny – Bank po zakończeniu okresu trwania doliczał do salda znacznie więcej, niż konsument zaoszczędził nie płacą pełnej raty, ale dla Banku to już nie miało znaczenia, ważne że kasa się zgadza J Tymczasem klient był zmuszony podpisać kolejny aneks odraczający płatność części raty, bo nie był w stanie udźwignąć obciążenia, które wygenerował Aneks Mini % II.
Zapisy tego aneksu były – jak stwierdził sąd – niejednoznaczne i wprowadzające konsumenta w błąd, co doprowadziło sąd do uznania całego aneksu za bezskuteczny i zasądzenia od Banku zwrot ponad 106 tys. zł z odsetkami.
Dreszczyku dodał nam fakt, że sąd pierwszej instancji najpierw powołał biegłego, aby ten wyliczył wysokość nienależnego świadczenia, po czym oddalił powództwo, nie dopatrując się nieprawidłowości. Wskazać należy, że opinia biegłego była miażdżąca dla pozwanego banku. Sąd naraził tym samym naszego klienta na dodatkowe koszty, które – na szczęście – po efektownym finale trafią z powrotem do kieszeni kredytobiorcy.
Bank sprzedał tysiące takich aneksów. Praktycznie każdy nasz klient z umową z GNB ma zawarty taki aneks i w każdym przypadku był on skrajnie niekorzystny dla kredytobiorcy.
Teraz wiemy jedno – warto wierzyć w sprawiedliwość i walczyć do końca, tym bardziej z tak aroganckim i chciwym przeciwnikiem.
Wyrok SA w osobie SSA Agaty Zając z dnia 07 października 2021 r., sygn. VI ACa 762/19.
Sprawę prowadziły r. pr. Eliza Bielewicz-Otremba i r. pr. Ewelina Darnikowska z Kancelarii ETHICA