Frankowicze - aktualności z wokandy

ANEKS „FRANKOWY” DO UMOWY KREDYTU ZŁOTOWEGO ODWALUTOWANY.

proces frankowy

Najwięcej miejsca w przestrzeni publicznej zajmują wyroki stwierdzające nieważność lub odwalutowujące umowę kredytu pseudowalutowego (frankowego). Ale są też takie sytuacje, gdy pierwotna umowa była złotówkowa i został zawarty aneks przewalutowujący kredyt z PLN na CHF, na postawie postanowień niedozwolonych.  Taki kredyt także da się odwalutować, o czym przekonało się w ostatnim czasie 2 naszych klientów. 

I tak: 

  1. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Woli w Warszawie, w wyroku z dnia 19 września 2021 r., sygn.. akt I C 1844/18 (SSR Sędzia Magdalena Agata Skorek – Jaroń), wydanym na posiedzeniu niejawnym„ odfrankowił”  umowę zawartą z Santander Bank Polska S.A. z ( dawny BZ WBK S.A.) oraz zasądził kwotę dochodzoną powództwem.

Roszczenia zostały wyprowadzone z Aneksu zawartego w 2008 r., na podstawie którego bank dokonał konwersji kredytu pierwotnie udzielonego w PLN na CHF. Co ciekawe, bank próbował przekonywać w procesie, że konwersja została dokonana po kursie negocjowanym, z uwagi na fakt, że w dniu konwersji w tabeli banku nie było takiego kursu, ale jak widać zdołaliśmy przekonać Sąd do bezpodstawności takich twierdzeń. 

  • Sąd Okręgowy w Warszawie, w wyroku z dnia 30 września 2021 r., sygn.. XXIV C 942/18 (SSO Maria Piasecka), wydanym na posiedzeniu niejawnym, zasądził na rzecz kredytobiorcy aż 671 989, 21 zł NADPŁATY, dokonanej na rzecz Santander Bank Polska (dawcy BZ WBK S.A.) na skutek wprowadzenia aneksem do umowy kredytu hipotecznego mechanizmu denominacji (konwersji kredytu z PLN na CHF).

Nie jest to standardowa sytuacja, lecz wymaga od zawodowego pełnomocnika ostrożnej i przemyślanej argumentacji, aby nie doprowadzić do unieważnienia aneksu lecz do pozbawienia go nieuczciwych zapisów, przy pozostawieniu oprocentowania opartego o LIBOR. Takich „frankowych aneksowiczów” także zapraszamy do analizy zapisów pod kątem procesu frankowego – jak widać warto !!!