Przed pozwaniem banku należy zgromadzić dokumenty, które pozwolą ekspertowi ocenić szanse wygranej i wyliczyć wysokość kwoty, jaką będziesz mógł żądać w procesie od banku. Te same dokumenty będą potrzebne do złożenia pozwu. Muszą z nich wynikać podstawy faktyczne dochodzonego roszczenia. Są nimi:
- umowa kredytu;
- wszelkie podpisane później aneksy do umowy;
- regulamin lub inaczej nazwany załącznik, który uzupełniał zapisy umowy (np. Ogólne warunki kredytowania itp., choć zdarza się, że umowa nie przewidywała dodatkowych dokumentów, lub takowy nie został wręczony kredytobiorcy przy zawarciu umowy);
- zaświadczenie, wystawione przez bank, z którego wynika:
– wysokość udzielonego kredytu,
– wysokość wypłaconych środków,
– kursy zastosowane przez bank w chwili wypłaty kredytu (lub jego transz);
– historia spłaty rat;
– kursy zastosowane przez bank w chwili spłaty poszczególnych rat;
– historia zastosowanego przez bank oprocentowania;
– wysokość i rodzaj pobranej przez bank opłaty, prowizji oraz składek ubezpieczeniowych;
– aktualne saldo zadłużenia (przy kredytach aktywnych).
- ewentualnie inne dokumenty zależne od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy (np. akt małżeństwa, wyrok rozwodowy, umowa rozdzielności majątkowej etc.)
Jeśli kredytobiorca decyduje się na prowadzenie postępowania przez radcę prawnego lub adwokata, to z pewnością listę dokumentów czy wzór wniosku o wydanie konkretnych dokumentów przez bank powinieneś od kancelarii otrzymać.
Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać? Chcesz odzyskać swoje należności od banku? Zapraszamy do kontaktu! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy wygrać sprawę z bankiem! Napisz do nas: biuro@kancelaria-ethica.pl