Porady eksperckie

Odroczenie płatności rat w związku z koronawirusem

W obliczu nadzwyczajnej sytuacji, której jesteśmy uczestnikami a także świadkami i w której musimy się odnaleźć zdrowotnie i finansowo, prywatnie i biznesowo, pragniemy Państwa zapewnić, że nie odpoczywamy i wciąż jesteśmy gotowi wspierać Państwa na każdym kroku.

Dlatego będziemy śledzić i opiniować dla Państwa rozwiązania, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej dla kredytobiorców, dłużników, tak, aby mogli Państwo wybrać to, co korzystne i nie dać oszukać się tym, którzy chcą na tej sytuacji ugrać swoje.

Banki wyjdą naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwią odroczenie płatności rat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych na okres do 3 miesięcy. Tak przynajmniej deklaruje Związek Banków Polskich.

W komunikacie ZBP wskazano, że Banki mają ułatwić w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i AUTOMATYCZNIE WYDŁUŻYĆ O TEN SAM OKRES ŁĄCZNY OKRES SPŁATY KREDYTU POD WARUNKIEM PRZEDŁUŻENIA OKRESU OBOWIĄZYWANIA ZABEZPIECZENIA SPŁATY KREDYTU.

Banki deklarują, że zapisy komunikatu zostaną niezwłocznie wdrożone i stosowane, jednak może to trwać kilka dni i oferta Banków może się różnić.
Zachęcamy do śledzenia stron Państwa banków, a w razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Na stronie forbes.pl mogą Państwo śledzić postępy wdrażania komunikatu przez poszczególne banki. (https://www.forbes.pl/finanse/lista-bankow-oferujacych-pomoc-klientom-poszkodowanym-przez-koronawirusa/8y86jtf)
Komunikat Związku Banków Polskich dostępny jest po tym linkiem.(https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ZBP-w-sprawie-dzialan-pomocowych-podejmowanych-przez-banki)